Lajme

”Nuk është faji i tërmetit”, inxhinieri Beqaj nxjerr në pah mangësitë e ndërtimeve në Shqipëri”

”Nuk është faji i tërmetit”, inxhinieri Beqaj nxjerr në pah mangësitë e ndërtimeve në Shqipëri” Gëzim Beqaj, inxhinier ndërtimi, në një intervistë për Euronews Albania ishte i mendimit se problemi kryesor që kanë ndërtimet në Shqipëri është disiplina inxhinierike, pavarësisht se tërmeti ishte shumë i fortë. Ai tregoi se ndërtimet e reja nuk kanë pësuar …

”Nuk është faji i tërmetit”, inxhinieri Beqaj nxjerr në pah mangësitë e ndërtimeve në Shqipëri” Read More »

Përmbytjet, inxhinieri Gëzim Beqaj: Shteti duhet të konsultohet me ekspertët, më vjen keq që…

Përmbytjet, inxhinieri Gëzim Beqaj: Shteti duhet të konsultohet me ekspertët, më vjen keq që…

Përmbytjet, inxhinieri Gëzim Beqaj: Shteti duhet të konsultohet me ekspertët, më vjen keq që… https://youtu.be/bI5Zh_j3m4U Reshjet intensive të javëve të fundit sollën përmbytje në disa zona të vendit, ku më problematike u paraqitën zona e  Nënshkodrës dhe Lezha. Inxhinieri, Gëzim Beqaj, i ftuar në Ora News, thotë se shteti duhet të kërkojë ndihmën profesionistëve të …

Përmbytjet, inxhinieri Gëzim Beqaj: Shteti duhet të konsultohet me ekspertët, më vjen keq që… Read More »

Sekretari i Përgjithshëm i SHOSHIK, z.Gëzim Beqaj është intervistuar në emisionin Italian EstOvest të transmetuar në kanalin televiziv Rai3

Sekretari i Përgjithshëm i SHOSHIK, z.Gëzim Beqaj është intervistuar në emisionin Italian EstOvest të transmetuar në kanalin televiziv Rai3 Sekretari i Përgjithshëm i SHOSHIK, z.Gëzim Beqaj është intervistuar në emisionin Italian EstOvest të transmetuar në kanalin televiziv Rai3. Tematika e intervistës ka qenë krijimi i Urdhërit të Inxhinierëve në Shqipëri, duke u fokusuar edhe në …

Sekretari i Përgjithshëm i SHOSHIK, z.Gëzim Beqaj është intervistuar në emisionin Italian EstOvest të transmetuar në kanalin televiziv Rai3 Read More »

Inxhineri e thotë hapur në Report TV: Ja pse po na shkatërrohen rrugët dhe urat, KLSH duhet…

Inxhinieri Beqaj: KLSH merret me afatet e punimeve, por jo me cilësinë e rrugëve apo projekteve! Gërryerja e shtratit të lumenjve po shkatërron urat https://www.dailymotion.com/video/x7yqjbn Gëzim Beqaj, sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës Shqiptare e Inxhinierëve Konsulentë ka folur mbi problematikën e shembjes së rrugëve dhe urave për shkak të përmbytjeve të ditëve të fundit. Në …

Inxhineri e thotë hapur në Report TV: Ja pse po na shkatërrohen rrugët dhe urat, KLSH duhet… Read More »

Kontroll cilësisë së punimeve në ndërtim. Zgjidhja krijimi i Urdhrit të Inxhinierit

Kontroll cilësisë së punimeve në ndërtim. Zgjidhja krijimi i Urdhrit të Inxhinierit https://www.youtube.com/watch?v=_HpSMR-ZdyM&feature=youtu.be Qeveria ka depozituar në Kuvend një projektligj për “Kontrollin dhe disiplinimin e punimeve të ndërtimit”, i cili ka si qëllim kontrollin dhe kolaudimin e ndërtesave të reja, projektligj i cili ende pa u miratuar po ngjall shumë debate. Drafti i ri ashpërson …

Kontroll cilësisë së punimeve në ndërtim. Zgjidhja krijimi i Urdhrit të Inxhinierit Read More »

Urdhri i Inxhinierëve, pse i duhet Shqipërisë?

Urdhri i Inxhinierëve, pse i duhet Shqipërisë? Shqipëria është një ndër vendet e pakta që nuk ka një urdhër për profesionin e inxhinierit. Përpjekjet për të ngritur një urdhër të tillë, të rregulluar me një ligj të posaçëm po bëhen tashmë prej disa vitesh. Shoqata shqiptare e Inxhinierëve konsulentë ka nënshkruar në vitin 2017 një …

Urdhri i Inxhinierëve, pse i duhet Shqipërisë? Read More »

si_po_ndertohet_pas_termetit_ing_gezim_beqaj

Si po ndërtohet pas tërmetit? Ekspertët përgjigjen në “A2 Business Week”

Si po ndërtohet pas tërmetit? Ekspertët përgjigjen në “A2 Business Week” Tërmeti i një viti më parë la pas një bilanc tragjik, me 51 viktima e 913 plagosur. Të shumta ishin dëmet edhe në ndërtime. Mbi 11 mijë ndërtesa u shkatërruan apo u dëmtuan rëndë, rreth 83 mijë të tjera u dëmtuan lehtë. U prekën …

Si po ndërtohet pas tërmetit? Ekspertët përgjigjen në “A2 Business Week” Read More »

Scroll to Top